معرفی نسخه های مختلف لینوکس

اگر که میخواهید سیستم عامل لینوکس را بر روی کامپیوتر و یا لپ تاپ خود نصب کنید، یهتر است تا با انواع نسخه های لینوکس و یا با توزیع های مختلف ان آشنا باشید. ویژگی که باعث میشود تا سیستم عامل لینوکس از سیستم عامل ویندوز متمایز گردد، این است که نمیتوان ان را به صوت خام بر روی کامپیوتر نصب کرد. زیرا لینوکس دسکتاپ گرافیکی ندارد و ابزار های سیستم عامل را ندارد. تا همین لحظه لینوکس نسخه های متفاوتی را ارائه کرده است هر یک دارای مزایای متفاوتی هستند. پس انتخاب بهترین نسخه در بین انها کار مشکلی است. پس باید قبل از هر چیزی نیار های خود را بررسی کنید تا بتوانید یک توزیع مناسب را تهیه نمایید. ممکن است شما تنها برای بازی یک نسخه را بخواهید و شخصی دیگر تنها به دنبال یک سیستم عامل راحت است. پس مهم است که قبل از هر چیزی نیازتان را بدانید. در ادامه میخواهیم شما را با برخی از توزیع های لینوکس آشنا کنیم.

نسخه های مختلف لینوکس

  • اوبونتو (Ubuntu)

میتوان گفت یکی از معروف ترین نسخه های سیستم عامل لینوکس اوبونتو میباشد و کاربران لینوکسی به آن علاقه زیادی دارند. این توزیع از لینوکس برای کسانی که تازه کار هستند بسیار مناسب است. البته که کاربران حرفه ای نیز از ان استفاده می کنند. نصب این نسخه از لینوکس بسیار آسان است و بسیار بی دردسر نصب میشود. این نسخه قابلیت پشتیبانی دارد. یکی از  قابلیت های خوب نسخه اوبونتو  این است که قابلیت نصب درایور های سخت افزاری متعدد را امکان پذیر می کند. بنابراین سیستم شما این امکان را درد تا سخت افزار های مختلفی را شناسایی کنند.

  • آرچ (Arch)

نسخه ی دیگر لینوکس ، آرچ نام دارد. این نسخه خصوصیات متفاوتی دارد. اولین  و مهم ترین خصوصیت آن این است که کاربری که می خواهد با این نسخه کار کند باید بسیار حوصله داشته باشد. چرا که بسیاری از کار ها دز این نسخه به صورت دستی انجام میگیرد. اما دیگر نسخه های لینوکس تمامی کار ها به صورت خودکار است. پس نتیجه میگیریم که این نسخه مناسب افراد تازه کار نیست.

  • فدورا (Fedora)

اگر به دنبال یک نسخه ی بسیار مدرن و متفاوت از سیستم عامل های لینوکس هستید ، نسخه فدورا برای شما بسیار مناسب است. علاوه بر مورد در نسخه ی فدورا بیش از دو نسخه اوبونتو و میت ،بر اصل متن باز بودن تاکید شده است.

  • کوبونتو (Kubuntu)

سیستم عامل لینوکس برای اوبونتو مشتقات زیادی را در نظر گرفته است. که یکی از آنها کوبونتو میباشد. این نسخه یکی از محوب ترین نسخه ها در بین کاربران است. کوبونتو بر پایه اوبونتو ساخته شده و از محیط KDE استفاده می کند. در حقیقت میتوان گفت که تنها تفاوتش با اوبونتو همین موردی است که گفتیم.

  • ایرو (Iro)

نسخه ایرو را برای کسانی مناسب میدانند که در زمینه هایی مانند انیمیشن سازی و یا مدل سازی سه بعدی، کامپوزیت ها و نقاشی دیجیتال علاقه دارند و در این حوزه فعالیتی می کنند. این نسخه دارای رابط کاربری بسیار جذابی برای چنین افرادی است.