آخرین مطالب

دکوراسیون داخلی و شناخت سبک های رایج


دکوراسیون داخلی را می‌توان یک هنر دانست که از دیرباز تا کنون وجود داشته است و قدمت آن به عهد غارنشینی انسان های اولیه باز می‌گردد. به عقیده ی بسیاری از محققان نقاشی‌های روی دیواره ی غارها تنها ابزاری برای انتقال دادن پیام نبوده و کاربرد های دکوری و تزئینی نیز داشته است. در گذر زمان های بسیار و با پیدایش تمدن‌هایی خاص مانند ایران، یونان و مصر دکوراسیون داخلی در کنار علم معماری داخلی توسعه یافت و امروزه به عنوان یکی از هنر های پرکاربرد به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی سبک های معروف دکوراسیون داخلی:

سبک دکوراسیون داخلی ایرانی
وقتی به یک سبک دکوراسیون داخلی ایرانی اشاره می‌شود بیشتر منظور ما سبک دکوراسیون مربوط به دو دوره ی تاریخی هست. یکی از سبک های دکوراسیون داخلی ایران باستان (به خصوص دوره هخامنشی) و دیگری سبک های دکوراسیون داخلی پس از دوره ی صفویه (بخصوص دوران قاجار) است. زمانی که سخن از دکوراسیون سنتی ایرانی می آید، معمولا منظور ما همان دکوراسیون داخلی رایج در دوره ی قاجار است.

سبک دکوراسیون داخلی امروزی (معاصر)
این سبک از دکوراسیون داخلی در واقع مخلوطی از همه ی سبک‌ها است و می‌توان آن را رایج‌ترین و معمول ترین سبک دکوراسیون داخلی دانست. در این سبک از دکوراسیون داخلی بیشتر تمرکز طراحان بر روی راحتی و استفاده کاربردی از فضا است. این سبک از دکوراسیون داخلی را نباید با سبک های دیگر دکوراسیون داخلی مدرن یکسان فرض کرد زیرا ما در هر دوره‌ای که قرار گرفته باشیم سلیقه جمعی آن دوره، سبک های دکوراسیون  داخلی امروزی آن دوره خواهد بود، اما سبک دکوراسیون مدرن به سبک رایج در دوران مدرنیته مربوط است. در مقاله ای دیگر در مورد دکوراسیون داخلی اداری مدرن نیز صحبت کرده ایم.

سبک دکوراسیون داخلی مدرن

این سبک از دکوراسیون در دوران مدرنیته آشکار و با حرکت کردن جوامع انسانی به طرف زندگی مدرن تکامل یافت. دکوراسیون داخلی مدرن از نظر علم فلسفه و طراحی مبلمان اداری در مقابل دکوراسیون داخلی کلاسیک قرار دارد به طوری که دکوراسیون کلاسیک معمولاٌ از پیچیدگی‌های فراوان و تنوع رنگی بسیار زیاد است اما در دکوراسیون داخلی مدرن تاکید بر استفاده از خطوطی صاف و در عین حال منظم در طراحی ها، و استفاده از پالت های رنگی ساده و جذاب است.