آخرین مطالب

دروپال چیست؟

دروپال یکی از سیستم های مدیریت محتوایی است که برای طراحی سایت از آن استفاده میشود.

اما معنی سیستم مدیریت محتوا چیست؟این موضوعی است که پیش از پرداختن به موضوع دروپال بدان میپردازیم.

آموزشگاه icdl

سیستم مدیریت محتوا یا cms ،نرم افرهایی هستند که کاربران توسط آن ها اجازه پیدا میکنند تا توسط آن ها محتوای یک وبسایت را توسط کامپیوتر ،گوشی ،لپتاپ و هر آنچه امکان اتصال به اینترنت را دارد ،اضافه ،انتشار ،ویرایش یا حتی حذف نمایند.
بطور معمول نرم افزار های سیستم مدیریت محتوا توسط یک زبان اسکریتی نوشته می شوند.و سپس اسکریپت های آن بر روی سیستمی که سرور وب و پایگاه داده در آن است ،نصب می گردد.تنظیمات کلی یک وبسایت و همچنین محتوای آن بر روی پایگاه داده ذخیره می شوند.پس از اینکه از هر صفحه درخواستی به پایگاه داده ارسال میشود ،اسکریپت ،اطلاعات مورد نیاز را از پایگاه داده یا فایل های ایستا مانند فایل های تصویری ،جاوااسکریپت ،CSS هایی که جزئی از CMS هستند ،ترکیب نموده تا صفحه مورد نظر کاربر را به نمایش گذارد.

آموزشگاه icdl در تهران

حال به بیان مفهوم دروپال میپردازیم.
همانطور که درابتدای مقاله ذکر شد یکی از انواع سیسم های مدیریت محتوایی که توسط کاربران بکار برده میشود ،دروپال است.دروپال بصورت Open Source در دسترس است و رقمی در حدود ۴ درصد از کل صفحات وب را در شامل می شود که توسط این نرم افزار طراحی و مدیریت شده اند.این رقم معادل ۳/۱ میلیون کاربر در سراسر جهان تا ایتدای سال ۲۰۱۸ براورد شده است.فریم ورک دروپال دارای بیش از ۴۰۰۰۰ ماژول است و نزدیک به ۳۰۰۰ قالب به منظور تغییر ظاهر وبسایت دارد که این موارد موجب شده تا تا از نظر کاربران سیستم دروپال ،سیستمی ارزشمند تلقی شود..بدین ترتیب استفاده از دروپال برای ساخت وبلاگ های کوچک شخصی تا وبسایت های سازمان های خصوصی ،دولتی و حتی سیاسی ،مورد استفاده قرار میگیرند.

آموزشگاه فتوشاپ

سایت های مطرحی که توسط دروپال طراحی شده اند عبارتند از :
• سازمان سلامت جهانی
• سایت RED HAT
• سایت هوندا
• سایت پلیس سایبری ایران
• سایت دانشگاه شیکاگو
• سایت شرکت خودرو سازی تسلا
• و …

معایب دروپال

دروپال نیز مانند دیگر سیستم های مدیریت محتوا دارای معایبی است که در ادامه بدان ها خواهیم پرداخت.
متاسفانه انتشار دهندگان و توسعه دهندگان این سایت ساز ، به اندازه سایت سازهای جوملا یا وردپرس زیاد نیستند و این مهمترین موردی است که بعنوان ضعف دروپال مطرح است.شما برای نصب آن میتوانید این CSM را از سایت سازنده آن دانلود نموده و بر روی هاست و دامین خود نصب نمایید.

آموزشگاه گرافیک

مزایای دروپال

۱٫ مدیریت منوها و مطالب
۲٫ سیستم مدیریت محتوا به زبان انگلیسی و فارسی
۳٫ توانایی در ایجاد صفحات داینامیک (پویا)
۴٫ مدیریت ماژول ها
۵٫ قابلیت آپدیت به نسخه های به روز
۶٫ امکان مدیریت کاربران و نظرات آن ها
۷٫ مدیریت تصاویر و ویدئو ها
۸٫ سادگی در راه اندازی
۹٫ متن باز است (open source)
۱۰٫ سادگی در راه اندازی وبسایت
۱۱٫ مدیریت آسان مطالب
۱۲٫ بسیار منعطف و قابل برنامه ریزی
۱۳٫ امنیت بسیار بالا

دروپال چیست

یکی از سیستم های مدیریت محتوایی که با php نوشته شده است ،دروپال است.البته در کلاس آموزش حرفه ای php به مفاهیم دروپال می پردازیم.دروپال به دلیل انعطاف بسیار بالایی که دارد برای ساخت انواع سایت های در مقیاس بسیار کوچک تا بسیار بزرگ و مهم مورد استفاده قرار میگیرد.
دروپال دارای مستندات بسیار قوی و کاملی است که در صورت داشتن هر گونه سوال و ابهام و یا مشکلی ،می توانید با یک سرچ ساده ،به پاسخ مناسب خود برسید.
یکی از دلایلی که کاربر ،سیستم مدیریت محتوای خاصی را گزینش میکند ،سئو بیس بودن آن است .دروپال داری پلاگین های بسیار زیادی است تا در کنار خصوصیت خودش که سازگار با سئو است ،بتواند شما را در جهت بهینه سازی سایت برای سئو یاری نماید.
امنیت دروپال یکی دیگر از مهمترین موارد یاست که کاربر را برای استفاده از آن ترغیب میکند.جالب ایت بدانید که دروپال ،امن ترین سیستم مدیریت محتوایی است که جوایز بسیاری را نیز در این زمینه کسب نموده است.به این دلیل بیش از ۷۵ درصد از سایت های دولتی دنیا از دروپال استفاده میکنند.

آموزشگاه طراحی سایت