آخرین مطالب

درباره فریمورک بوت استرپ

هر کاربر اینترنتی که از یک سایت بازدید می کند، انتظار یک ظاهر جذاب را دارد. ایجاد این ظاهر جذاب کار یک طراح قالب سایت یا (web designer)  است که زمان زیادی را صرف این طراحی می­کند. اما برای کاهش زمان طراحی و داشتن یک سری امکانات ویژه چکار باید کرد؟

یک راه کار جذاب و محبوب استفاده از بوت استرپ است.

بوت استرپ چیست؟

بوت استرپ یک فریم ورک رایگان و بسیار محبوب بین طراحان سایت است که در سال ۲۰۱۱ توسط توییتر بر پایه زبان های  html, css  و   JavaScript ارائه شد و امکانات جدید و ویژه ای را در اختیار طراح قرار داد.

چه امکاناتی؟

  • احتمالا بتوان گفت که مهمترین ویژگی رسپانسیو یا واکنشگرایی است.یعنی می­توان سایتی طراحی کرد که با توجه به اندازه صفحه نمایش تغییر (واکنش نشان دهد) کند و شکل ظاهری سایت مثل جایگاه منوها، ستون بندی محتوا و… عوض شود.

نکته: باید هنگام طراحی قالب یک سایت با ویژگی رسپانسیو، حتما باید در نظر داشت که مثلا وقتی اندازه صفحه نمایش کوچک شد المان های سایت مثل منو یا هر بخش دیگری کجا و چگونه نمایش داده شود.

ویژگی واکنش گرایی یا رسپانسیو

بوت استرپ

  • بوت استرپ یک سری ابزار و امکانات با جزئیات و ویژگی های آماده مانند button, navigation را در اختیار طراح قرار می­دهد که باعث می­شود سرعت طراحی افزایش یابد.

نمونه ای از طراحی دکمه در بوت استرپ

  • ویژگی مهم دیگر بوت استرپ قابلیت سازگاری با تمام مرورگرها است. پس بدون نگرانی از این امر که ظاهر سایت در مرورگرهای مختلف به هم بریزد، میتوان از این فریم ورک جذاب استفاده کرد.
  • بوت استرپ قابلیت سفارشی سازی دارد. به عبارتی طراح می­تواند با توجه به نیاز و سلیقه خود فریم ورک بوت استرپ را تغییر دهد و بخش هایی را که نیاز ندارد حذف کند.

معایب بوت استرپ چیست؟

به کارگیری روز افزون بوت استرپ بدون هیچ گونه خلاقیت در آینده قالب ها را به سمتی پیش می­برد که شاید ظاهر آن ها انقدر به هم شیبه باشد که از هم قابل تشخیص نباشند. مثلا هدر مشکی  دکمه های آبی و قرمز رنگ و بوردرهای یک پیکسلی خاکستری همگی نشان دهنده استفاده از بوت استرپ با ویژگی های پیش فرض است.

بنابراین اگر میخواهیم از بوت استرپ در راستای افزایش کیفیت و کارایی سایت استفاده کنیم باید از امکانات این فریم ورک قدرتمند خلاقانه استفاده کنیم و ویژگی های پیش فرض را تغییر دهیم تا از یکنواختی ساختار سایت های مختلف جلدگیری کنیم.

پس از اینکه با بوت استرپ آشنا شدید ،حال نوع بکارگیری آن را باید بیاموزید.

چه پیش نیازهایی برای استفاده از بوت استرپ لازم است؟

به طور کلی یادگیری کار کردن با فریم ورک بوت استرپ وقتی امکان پذیر است که شما آشنایی کامل با زبان HTML/CSS  و جاوااسکریپت داشته باشید. در غیر این صورت شاید بتوانید کلیات استفاده از این فریم ورک رابفهمید اما برای اینکه بتوانید ایده های خود را عملی کنید، لازم است تا این پیش نیازها را بدانید.


مطالب مرتبط:

کلاس های آموزش برنامه نویسی

بهترین آموزشگاه برنامه نویسی

آموزش تخصصی طراحی سایت

دوره آموزش php

دوره وردپرس پیشرفته