اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی چیست؟

در مقاله قبلی در مورد اصول طراحی داخلی صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم تا شما را با دکوراسیون داخلی و نکات اصلی آن اشنا کنیم. در دکوراسیون داخلی دیگر مانند گذشته ها نیست چرا که با دید یک کار هنری به آن نگاه میشود. در دانشگاه ها دکوراسیون داخلی یک رشته مستقل و جداگانه است که در آن دانشجویان یاد میگیرند تا چگونه با چینش یه سری وسایل و رنگ ها محیط ها را زیبا نشان دهند.

دکوراسیون داخلی:

پرهیز از وسایل اضافی

همواره از قرار دادن وسایلی اضافه که در طول مدت های طولانی و زیادی مورد استفاده تان قرار نخواهند گرفت اجتناب کنید. مخصوصا در مورد فایل ها و وسایلی مانند بوفه های جاگیر که نظم بصری در آن ها بسیار مهم است. به عنوان مثال در کتابخانه ها ،هر طبقه و هر قسمت را به کتاب های هم اندازه هم و متناسب با هم اختصاص دهید. یا داخل بوفه ی ظروف را برای هر طبقه را به یک نوع از وسایل کریستالی و یا چینی اختصاص دهید.

تغییر ارتفاع

تغییر ارتفاع یعنی این که اقدام به بازسازی محیط داخلی نمایید. با استفاده از اصول و نکات روانشناسی میتوانید در صورتی که اتاق شما کوچک و تنگ است ، به ان ابعاد بزرگ را بدهید. بعنوان مثال اگر اتاق خوابتان کوچک است ، تاج تخت خوابتان را بلند و کشیده انتخاب نمایید.

رعایت تناسب

برای به کار بردن وسایل و جایگاه آن ها باید بسیار دقت و توجه را بخرج داد. در صورتی که دیوار های خانه ی شما بزرگ است بر روی آن قاب عکس هایی کوچک نگذارید. همچنین میتوانید با به کار بردن وسایل مناسب در جایگاه های مناسب خود ،توجه را به محلی خاص از محیط داخلی خانه جلب نمایید.

سایز مناسب برای وسایل

برای وسایل داخل منزل ،سایز های متناسب با فضا های داخلی را انتخاب نمایید. مثلا در صورتی که اتاق های شما کوچک هستند از مبلمان اداری کلاسیک استفاده ننمایید.همچنین اگر کاناپه شما بزرگ است ،میز روبروی آن را به قدری بزرگ انتخاب نمایید که تمام افراد استفاده کننده را تحت پوشش قرار دهد.

نور پردازی مناسب

یکی از مهمترین و اصولی ترین نکات در معماری داخلی منازل ، بحث نورپردازی به آن است. اگر نیازی به محیطی بسیار  صمیمی و ارامش بخشی دارید، از نور های ملایم و برای اتاق های پذیرایی نور نسبتا شدید را انتخاب کنید.

استفاده از آرک و گچ بری

از انواع گچ بری های زیبا و آرک های جذاب برای جدا کردن فضا های سقف و تمامی دیوار های موجود در محیط استفاده نمایید. اگر هم به دنبال ایجاد ویویی چشم نواز و به دور از بهم ریختگی های بصری و دیدگانی هستید ، از انواع گچ بری بر روی سقف های خانه و یا دیوار ها استفاده نمایید.